13 lutego br. w hotelu Intercontinental Warsaw odbyła się Gala rozdania nagród FINANSISTA ROKU 2013, która organizowana jest przez redakcję tygodnika ekonomicznego „Gazeta Finansowa”. W tym roku tytuł FINANSISTY ROKU przyznano już po raz 14. Laureatem nagrody została Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju za profesjonalizm i odwagę w zapewnianiu środków na rozwój naszego kraju. Kapituła przyznała również pięć wyróżnień Finansista Roku 2013 oraz 3 nagrody Finansowa Marka Roku 2014. Galę poprowadzili Agata Konarska i Marek Zuber.
Redakcja „Gazety Finansowej” doceniła panią wicepremier Elżbietę Bieńkowską za profesjonalizm i odwagę w zapewnianiu środków na rozwój Polski oraz stanowczą walkę w Brukseli z planami ograniczenia w nowym budżecie UE pieniędzy przeznaczonych w Funduszu Spójności na wyrównanie różnic między starymi i nowymi państwami członkowskimi Unii. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu i wykorzystaniu pieniędzy z funduszy unijnych przez panią wicepremier polska gospodarka stała się nowoczesna i konkurencyjna.
Kapituła przyznała również pięć wyróżnień Finansista Roku 2013.
Wyróżnienia Finansista Roku 2013 otrzymali:
- Jakub Karnowski, Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. – za odwagę, determinację w restrukturyzacji i zmianie wizerunku polskich kolei. Gdy Jakub Karnowski został Prezesem PKP SA nikt nie wierzył, że uda się mu coś zmienić na lepsze w państwowym molochu. Udało mu się jednak z sukcesem zakończyć prywatyzację PKP PKL oraz wprowadzić na GPW lidera kolejowych przewozów towarowych PKP CARGO. Przygotowania do obu transakcji trwały około 9 miesięcy. Rok 2013 to przede wszystkim okres historycznych inwestycji i zmian na kolei – związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej, remontami dworców, zakupem nowego taboru, zmianami organizacyjnymi Grupy. PKP zaczęło otwierać się biznesowo na obywateli, klientów, pasażerów.
- Loukas Notopoulos, Prezes Zarządu Vivus Finance - za dokonanie rewolucji w pozabankowym sektorze finansowym, popularyzację usług tego typu w internecie i tzw. "Efekt Vivusa". Kiedy firma rozpoczynała swoją działalność, z pożyczek pozabankowych korzystało ok. 6 proc osób. W ciągu roku od założenia firmy ich popularność, w dużej mierze właśnie dzięki działaniom Vivusa, wzrosła ponad dwukrotnie. Jednocześnie Vivus za cel postawił sobie wyznaczenie i egzekwowanie najwyższych standardów w branży. Był też jednym z inicjatorów powołania do życia Związku Firm Pożyczkowych.
- Mariusz Gazda, Prezes Zarządu SKOK Wołomin - za konsekwentne wzmacnianie pozycji Kasy w gronie znaczących instytucji finansowych i sukces oferty pożyczkowej. SKOK w Wołominie jest obecnie drugim co do wielkości SKOK-iem w Polsce. Kasa, co warto podkreślić, postawiła na rzetelne informowanie klientów o rzeczywistym oprocentowaniu pożyczki i o wszelkich związanych z nią kosztach. Przejrzystość plus udana kampania reklamowa, rozpoczęta w ostatnim kwartale ubiegłego roku, przyniosły efekt w postaci dużego zainteresowania klientów.
- Centrum im. Adama Smitha - za zasługi na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i działania na rzecz przywrócenia w Polsce wolności gospodarczej. Centrum im. Adama Smitha zawsze zabiera głos w najbardziej newralgicznych momentach dla polskiej gospodarki i proponuje konkretne rozwiązania systemowe. W roku 2013 Centrum im. Adama Smitha zajmując stanowisko m.in. w sprawie zmian w systemie emerytalnym czy ustawy refundacyjnej, zwracało uwagę rządzącym i opinii publicznej na zagrożenia, które są skutkiem złego prawa.
- Agencja Informacyjna Newseria - za spełnienie wymogów, jakie stawia przed mediami XXI wiek. Stworzenie nowoczesnego medium biznesowego wykorzystującego rosnącą rolę internetu i multimediów. Depesze Agencji Informacyjnej Newseria przygotowywane jednocześnie w formie tekstowej, audio i wideo stały się źródłem informacji dla najważniejszych mediów w Polsce. W serwisach internetowych, telewizyjnych, radiowych oraz w prasie codziennie pojawiają się newsy przygotowane przez dziennikarzy Newserii – a to wszystko efekt zaledwie dwóch lat obecności na rynku.
„Gazeta Finansowa” istnieje na rynku już od 16 lat. Tygodnik informuje o istotnych wydarzeniach w polskiej i światowej gospodarce niemal od początku funkcjonowania w Polsce wolnego rynku. Te przełomowe lata dla polskiej gospodarki i przyszłości naszego kraju znalazły odzwierciedlenie w publikacjach “Gazety”. Filozofią tygodnika jest nie tylko informowanie o aktualnościach, ale również promowanie dobrych wzorów – firm i osobowości, które oddziałują na polską gospodarkę. Dlatego też od 14 lat jesteśmy organizatorem konkursu Finansista Roku.
W poprzednich latach honorowy tytuł Finansisty Roku otrzymali: Józef Wancer - Prezes Banku BPH, Wojciech Kostrzewa – Prezes BRE Bank, Andrzej Podsiadło – Prezes PKO BP, Maria Wiśniewska - Prezes PEKAO S.A., Leszek Balcerowicz - Prezes Narodowego Banku Polskiego, Wiesław Rozłucki – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zyta Gilowska – Minister Finansów, Stanisław Kluza – szef Komisji Nadzoru Bankowego, Jan Krzysztof Bielecki - Prezes Banku Pekao S.A., dr Leszek Czarnecki - Prezes Getin Holding, dr Ludwik Sobolewski – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Waldemar Pawlak – Minister Gospodarki, Mikołaj Budzanowski – Minister Skarbu Państwa.
Finansowa Marka Roku 2014:
- W kategorii: Leasing Finansową Marką Roku 2014 został Europejski Fundusz Leasingowy SA za dostarczanie kompleksowej oferty instrumentów finansowych (leasing, pożyczka, faktoring, wynajem flot, ubezpieczenia) wspierających inwestycje polskich przedsiębiorców.
- W kategorii: Dom Maklerski Finansową Marką roku 2014 został Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska za najwyższej jakości innowacyjne usługi internetowe oraz zbudowanie pozycji eksperta rynku finansowego.
- W kategorii: Bank Finansową Marką Roku 2014 został Credit Agricole Bank Polska za zakończoną sukcesem zmianę profilu działalności i efektywną przemianę z banku specjalizującego się w kredytach konsumenckich.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w hotelu Intercontinental Warsaw.
Sponsorami Gali Finansista Roku 2012 byli: OSG Records Management, która oferuje kompleksowe usługi zarządzania dokumentacją na całym świecie, Brill AV Media, która jest międzynarodową firmą działającą od wielu lat na rynku usług audiowizualnych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Hotel Intercontinental Warsaw, w którym odbyła się uroczysta Gala.
Partnerami Gali byli: Super Biznes – ekonomiczny dodatek do Super Expressu, Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska.
Partnerami medialnymi Gali byli: Home&Market, Gentelman, Biznes Open, Rezydencje, Agencja Informacyjna ISBnews oraz portale Kurier365.pl, GF24.pl, RaportCSR.pl, Tocoważne.pl.
Link do strony artykułu: https://www.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/elzbieta-bienkowska-zostala-finansista-roku-2013